středa 21.10.2015

Rozhovor s Tomášem Arazimem

 
 
 

Tomáš Arazim, předseda klubu SK Bivoj Litvínov. Rozhovor jsme měli v plánu už dlouho, na začátku první sezony v Tipsport Superlize je ideální příležitost ho uskutečnit.

Tome, začněme nějakými generalitami. Vedeš už pár let náš oddíl. Určitě máš v malíku aktuální počet členů. Kolik lidí ale Bivojem prošlo celkově?

Aktuálně evidujeme přesně 350 členů, ale dnes jsem obdržel další přihlášky do žákovských kategorií. Nemáme zaslané přihlášky nováčků z přípravky a očekáváme přírůstky malých holčiček, kde jsme v náborech nebyli tak úspěšní, jak jsme předpokládali. Členskou základnu spravujeme velmi zodpovědně a ročně odmazáváme 20 - 50 členů, tj. odhadem bychom historicky napočítali 800 - 900 členů.

V čem přesně spočívá Tvoje práce?

Jak mám uvedeno někde na fcb, od uklízečky po generálního managera. Nedělá mi problém skutečně ani jedno. Ani jednat a rozhodovat o klíčových záležitostech, ani podávat balonky a rovnat mantinely, když je potřeba. Obecně se starám o koordinaci a rozvoj klubu. Většina kluků, trenérů, funguje výborně a dělají i věci navíc, každé jejich iniciativy si velmi vážím a uvědomuji si jejich význam pro klub. Osobně bych chtěl mít více času na trénování, administrativa mi aktuálně zabere více času než-li je dlouhodobě únosné. Snažím se proto zapojit do práce pro klub, co nejvíce lidí, aby si každý nesl svůj malý díl odpovědnosti za svěřenou věc.

Pro neznalé, jaká je struktura vedení Bivoje?

Strukturu máme uvedenou na webových stránkách, jsme občanské sdružení a vychází z našich stanov. Ještě před Vánoci nás čeká transformace na spolek. Pro neznalé já zastávám funkci předsedy a sekretáře, Petr Globočník funkci hospodáře a organizátora domácích utkání a Jára Kropáček je formálně tajemníkem klubu a kapitánem A týmu mužů.

U Bivoje jsi od začátku, za jakých okolností se zakládal a jaká byla vize při založení?

Organizovali jsme svépomocí pár let místní studentskou ligu GFL. Já mezi tím nahlédl do organizovaného florbalu v Ústí, kde jsme to dotáhli až do nejvyšší soutěže. Po ukončení studií v Ústí a zranění, které jsem utrpěl na tréninku, se mi už vracet nechtělo a vznikl Bivoj. Paradoxně nebyl založen v Litvínově, ale v Plzni. V tehdy známém studentském klubu Ucho. Ani nevím, zda stále funguje. Vize byla jasná, hrát extraligu a samozřejmě dělat sport, který tě baví.

Dovedl sis tehdy představit, že za 15(16:) let bude náš klub pokrývat “služby” pro nejmenších capartů po ligu veteránů? Na schůzku trenérů aby se za chvíli začal pronajímat plesový sál.

Před 15 asi ne, ale před 10 už ano. Hráli jsme 10 let první ligu a na začátku každého playoff ta myšlenka prolétne hlavou. Florbal se samozřejmě vyvíjí po všech stránkách, herní i organizační. Myslím, že je to stejně náročné, hrát i organizovat.

Kam bys chtěl Bivoj směřovat v příštích letech?

Mou vizí je rozvinout florbal v nejmasovější sport v Litvínově s vlastním zázemím. Obecně stabilizace ve všech oblastech - trenérský kádr, členská základna, spolupráce se školami a hlavně sponzory, bez toho nic plánovat nelze. Nejhorší jsou nesplněné sliby. Aktuálně stavíme na dobré spolupráci s rodiči, ze kterých se velmi často stávají postupně členové realizačních týmů, asistenti, trenéři.

Za jakých okolností by u nás mohla fungovat profesionalizace florbalu?

Florbal je někde na půl cesty. V klubech musí začít pracovat nejdříve profesionální funkcionáři na plný úvazek a vytvořit ty profi podmínky pro trenéry a hráče. Ochotnicky to už asi dlouho nepůjde. Stejně tak je nereálné chtít po hráčích pracujících ve třísměnném provozu profi výkony - to zkrátka nejde dohromady.

Co sponzoři, určitě jich není dostatek. Co jim oddíl jako my může nabídnout?

Florbal :o) , florbal v Litvínově dnes umožňuje široký záběr prezentace. Od televizních utkání, reklamy na dresech, mantinelech a v klubových tiskovinách, po reklamy na nové světelné obrazovce umístěné v hale. V letošní sezoně projde naší halou během cca 110 zápasů na 1500 různých florbalistů a jak doufáme více než 4000 fanoušků.  Většina sponzorů nás aktuálně podporuje spíše na bázi osobních vztahů, než-li na základě promyšlené marketingové koncepce. Ale snažíme se. A snad se brzy ve florbalovém prostředí markeťáci solventních firem zhlédnou.

Co Tvoje žena, jak toleruje druhou práci na plný úvazek? V práci se asi taky neobejdeš bez řešení Bivoje..

Mám štěstí na zaměstnavatele a ještě větší na manželku. Oba můj čas, který florbalu věnuji tolerují, někdy s větší a někdy s menším pochopením. Nejmenší pochopení pro to mají moji synové, kteří jsou smutní, když přicházím pozdě domů, nebo na večer odcházím kvůli florbalu z domova. Rozjezd této sezony je časově opravdu extrémně náročný.

Tipsport Superliga mužů: Co to klubu dalo a co vzalo?

Na to je asi brzy. Věřím, že nám to přinese nové obzory, nové úhly pohledu na naši činnost a procesy, které jsou pro chod klubu klíčové. A snad nám to nevezme to základní, že se budeme stále florbalem bavit a že si tuhle sezonu náležitě užijeme. A to jak hráči, tak naši skvělí fanoušci. A kdyby to náhodou na jaře nevyšlo dle našich představ, že si nebudeme vzájemně nic vyčítat, ale naopak nás to posune k ještě zarputilejšímu úsilí a preciznějšímu přístupu ke všem činnostem.
Jindřich Hejkal
platinum natural orion greiner packaging INNO-COMP itm mostměsto Litvínov mšmt