úterý 7.2.2017

Skůtrova zpovědnice 4 - Tomáš Skalitz

 
 
 

Ke čtvrtému pokračování našich rozhovorů jsem si vybral nejproduktivnějšího muže a nejlepšího střelce našeho "A" týmu. V následujících řádkách se Vám představí hráč s číslem 79 na zádech - Tomáš Skalitz!

Čaues Skalda. Na rozhovor s Tebou jsem se obzvlášť těšil. Představ se nám na začátek a řekni nám něco o svých florbalových začátcích.

Zdravím Vás, oficiálně jsem Tomáš Skalitz, ale v Bivoji mi nikdo neřekne jinak než Skalda. Začátky sahají až někam do 6. třídy na základní školu, kde mi tenkrát říkal Kulda (Martin Marek), jestli to s ním nechci jít zkusit na trénink do Litvínova a od té doby za Bivoj hraju. Takže jsem si prošel od starších žáků, dorostu, juniorů až do A týmu, kde jsem se změnil z obránce na útočníka, teda útočníka, u nás se tomu říká levý centr (Díky Dáňo).

Jak již bylo v úvodu zmíněno, Tvé poznávací znamení na hřišti je číslo 79. Má toto číslo pro Tebe nějaký speciální význam?

V mládežnických kategoriích jsem míval jen číslo 9 na zádech, a nějak se mi ta samotná devítka nelíbila, protože ty největší borci v Bivoji měli dvouciferný číslo končící devítkou viz. Dáňa, Míla, Ája, Ty… Tak když přišla na řadu nová várka dresů a možnost změny čísla, tak po vzoru těch nejlepších jsem se zamyslel, jaká kombinace s devítkou ještě není a volba padla na 79. Jinak nic konkrétního v 79 není.

I přes svůj stále mladý věk, jsi za náš "A" tým již odehrál mnoho přes sto zápasů. Je nějaká zápasová meta, na kterou by ses rád dostal?

Já ani popravdě nevím kolik zápasů mám celkově za Bivoj odehráno, natož za Áčko, ale do každé sezóny jdu s tím, že chci odehrát každý zápas, který je na programu. Tak až někdy za x let půjdu do florbalového důchodu, tak by tam mělo svítit pěkné číslo ve startech!

Celkem hraješ v Bivoji již 12. sezonu. S touto dobou je spojeno jistě nepřeberné množství zážitků. Prozradíš nám nějaký moment, na který nezapomeneš?

Za těch sezón se toho tolik nastřádalo, že bych mohl možná i tu knížku napsat, ale když to vezmu nějak časově, tak určitě s Půďou a Fusíkem výběry žáků a talentovka kemp, tam jsme se furt řezali smíchy :D . Dále pak letní turnájky typu Czech Open a Dnešní Fat Pipe Open (bývalý Dino Open), to co rok to x zážitků o kterých se mluví celou sezónu. Ale ten nejlepší zážitek je výlet vlakem na dvojzápas do Paskova a Havířova a následně zpátky Pendolinem.

V loňské sezoně jsi byl stabilním článkem extraligové sestavy. Během základní části jsi nastřílel 9 branek a stal se třetím nejlepším střelcem týmu. Je nějaká extraligová branka, která Ti utkvěla v paměti?

Jelikož je ta superliga z loňska, tak si ještě vybavuji skoro všechny branky, ta nejlepší je z posledního kola playdown s Vinohrady, kde jsem dorazil střelu od Běhyho a my tak vyhráli snad po roce zápas, takže tahle branka je jednoznačně nejlepší za celou sezónu, protože ta vlna radosti byla pecková.

Loni ses stal také jednoznačně nejtrestanějším hráčem týmu (29 trestných minut). K velkému počtu trestných minut se však váže jedna (ne)veselá historka, můžeš nám jí objasnit?

To si pamatuji moc dobře, hráli jsme superligu s Brnem a někdy ve třetí třetině jsem dal gól a bohužel jsem nebyl uvedený v zápise, tak jsem za gól vyfasoval červenou kartu a ještě nějaký trest. V součtu to udělalo 25minut, tak proto nejtrestanější hráč týmu :D.

Jsou pro Tebe poslední dvě sezony, kdy se střídá prohra s prohrou, psychicky náročné?

Poslední dvě sezóny jsou určitě psychicky náročné. Takhle sezóna podstatně více. Přeci jen v té Superlize jsme byli outsideři a člověk věděl, že ty prohry budou a pak to bral lépe. Kdežto letošní sezóna je na hlavu třikrát horší než ta loňská, nedaří se a o to víc je těžší udržet čistou a klidnou hlavu.

Předcházející otázka přišla zcela účelně. Jistě víš, kam mířím. V "A" týmu jsi známý tím, že si dokážeš každý víkend najít důvod k oslavě na baru (a nakazit tím i své spoluhráče). Vysvětlíš nám to nějak?

Jak říkáme s Éňou, někdy je potřeba tu pátou pětinu prostě vyhrát a hodit ten výsledek za hlavu. A ono se vypovídat u toho piva na tom baru je prostě lepší než se sklopenou hlavou říkat něco v šatně. K tomu, že si umíme najít důvod k oslavě každý víkend, to my pohodáři prostě tak umíme.

Nyní pojďme k aktuální sezoně. Co říkáš na její průběh?

Tenhle průběh se velice špatně hodnotí, přišla nutná generační obměna a bohužel tuhle situaci zatím nezvládáme. Během sezóny přišlo pár prohraných zápasů v závěru o gól, do toho mi přijde, že my klíčový hráči se také někdy hledáme a z toho pramení situace jaká aktuálně je.

Jak podle Tebe dopadne pro "A" tým zbytek sezóny?

Já jsem stoprocentně přesvědčen, že v závěru sezóny zvedneme hlavy a v tom playdown ukážeme, jak se tady v Litvínově hraje, takže první kolo playdown vyhrajeme a ligu udržíme!

Jaká je podle Tebe momentálně atmosféra v týmu? Je tým odevzdaný špatně se vyvíjející sezoně? Nebo jste v týmu naopak přesvědčeni, že sezónu ještě napravíte?

Vzhledem k situaci jaká je, je atmosféra v týmu dobrá, v šatně je to také dobré, ale bohužel upadá chuť a elán k florbalu. Znova říkám, že jsem přesvědčen, že my ligu udržíme, ale bude potřeba dostat nějaký pořádný impuls do hráčů, aby předvedli nejlepší výkony v play down.

Považuji Tě za komplexního hráče, který hraje výborně na obou stranách hřiště. Vím, že jsi byl v minulosti obránce. Jak se stalo to, že jsi přesídlil do útoku?

Tak já od mých začátků hrál beka a byl jsem s tou pozicí spokojený, jenže pak nastala u nás v Áčku situace, kdy byl nedostatek levých centrů, tak se Dáňa rozhodl, že mě přesune o pozici výš a mě ten levý centr prostě padnul. I když začátky byly těžké a krosy lítali kolem mě, tak během sezóny jsem se vyhrál a dneska už bych post nevyměnil, levý centr je prostě můj post, kde mě to nejvíc baví.

V letošní sezoně jsi neproduktivnější hráčem Bivojů. Především Tvoje střelecká bilance je výborná (Prozatím 15 branek). Jsi spokojen se svými výkony?

Spokojený můžu být tak maximálně individuálně, ale na to se florbal nehraje, v lajně mám další 4 spoluhráče a to že mi to tam padá je převážně jejich zásluha, hlavně tvoje Kamile, vždyť nejmíň na 10 gólů jsi mi nahrál.

Máš nějakou střeleckou metu, které bys chtěl v letošní sezóně dosáhnout?

Žádnou gólovou metu nemám, jestli těch gólů bude plus mínus 20 v základní části je šumák, hlavní meta je vystřílet udržení v první lize! Tak až nastane to playdown, tak doufám, že já a i ostatní střelci se konečně probudíme a během těch zápasů předvedeme ty nejlepší výkony.

Otázky na tělo od trenéra Ondřeje Kašpárka:

Co bys dělal s volným časem, kdybys nehrál florbal?

Kdybych nehrál florbal, tak ani nevím, co bych dělal s volným časem. Přes léto bych určitě chodil hrát fotbal, to je další sport, který mě baví a rád si ho zahraji. Poslední dobou mě vzali i in-line brusle, takže si rád zajdu dát pár koleček na Matyldu a vyvětrat si hlavu. Jinak je to celkem nepředstavitelný nemít florbal, za těch asi 12, nebo 13 let co to hraji, se ten sport stal velikou závislostí.

Ulevilo se Ti, že už nehraješ se mnou v lajně a nemusíš běhat za dva ?

Díky tomu, že jsi skončil s florbalem, tak se v lajně úplně změnilo moje postavení. Já byl vždycky ten, co se pohyboval a čekal na středu, až mi nahrajete, abych dal gól. Tím že už teď nehraješ, tak bych měl já být tím mozkem, kdo vymýšlí ty akce a finální nahrávky, ale bohužel zatím se s touto rolí peru, rychle jsem si zvykl na střelce ze středu. Takže když to shrnu, tak moc se mi neulevilo, ale zase na druhou stranu, aspoň v tom florbale zase o trochu víc vyrostu. A k tomu běhání ani nevím co říci, za dva jsem moc neběhal, možná někdy při vracení, ale zase jsi pak měl dost brejků :D.

Na závěr našeho rozhovoru Tě poprosím o obvyklý tip na náš další zápas! Jak vidíš naše domácí utkání proti neustále se lepšícím Svitavám? Nesmí taky chybět Tvůj vzkaz pro naše fanoušky.

Jelikož Svitavy poslední kola pořádně zabraly, tak duel s nimi bude náročný. Myslím si, že průběh bude podobný jako minule u nich, takový vyčkávací anti florbal během první třetiny, ale pak se spustí góly a my vyhrajeme 6:5 v základní části. Našim fanouškům a fanynkám bych chtěl hlavně poděkovat za to, že i když se nám dost nedaří, tak stále ti věrní fanoušci nás chodí podporovat. Hlavně velké díky patří tvojí rodině a mému taťkovi, protože tyhle lidi už tam na tom svém místě na té tribuně sedí několikátou sezónu v řadě a podporují nás jak v dobrém tak ve špatném stavu. A díky patří samozřejmě všem fanouškům, kteří se dostaví na sobotní zápas se Svitavami. 

Díky moc za Tvůj čas, Skalda! Do zbytku sezony Ti přeji co nejvíce důvodů k oslavám po vítězných zápasech a hodně štěstí v osobním životě!

Díky za rozhovor Kamčáku.

Kamil Skuhrovec
orion město Litvínov INNO-COMP mšmt greiner packaging RESTAURACE SEVERKA William Art