Starší žákyně se uplynulý víkend zúčastnily kvalitně obsazeného turnaje Nisa open v Liberci. Holky odjížděly s cílem přivézt medaili a celý turnaj za tímto cílem šly. A nakonec domů skutečně přivezly bronzové medaile.
Blíží se konec zápasu a to si přiznejme, je někdy psychicky dost náročné. Jsou samozřejmě výjimky, když třeba vedeme značným rozdílem a závěr si užíváme. Máme tu i obrácenou situaci a to když naopak dost prohráváme a vy už tlačíte hodinky, ať je konec.
Mluvím teď o těsném výsledku. Je nutné i přes emoce zachovat klid v taktických situacích. Sledovat, co soupeř na své hře změnil, jak změnil nasazování lajn, či složení formací. Na to stejné se musíme připravit i u našeho týmu. Je trochu alchymií, kdy stáhnout hru na 2, nebo hru v závěru vygradovat. Nesmí ta změna přijít pozdě, ale zase ne moc brzy, abychom elitní hráče neutavili. Zasahuje do toho hodně proměnných. Jestli hrajeme ještě zítra a s kým, jak důležitý je výsledek. Ano. Přece neutavím hráče v zápase, v kterém o nic nejde a pak nám přece budou chybět síly do důležitějších zápasů. Bohužel tohle se nám stalo loni u žen.
V posledním zápase základní části jsme po úžasném výkonu porazili na nájezdy budoucího extraligistu Liberec. Jenže my hráli závěr i v 8 lidech. Víc nás v určitých momentech nebylo. Tady to „stažení“ bylo vynucené, ale nás toto pyrrhovo vítězství stálo drahocenné síly do play-off.
Na změny je nutné se připravit. Do notesu (kartičky, či trenérské tabulky ) jsem si vepsal složení nových lajn na závěr utkání. Často už jsem to měl připravené i den předem, ale přece jen zápas mohl něco změnit. Pak je důležité to umět hráčům předat. Time out je opravdová cennost, kterou si je nutné šetřit. Plno změn se dá proto udělat za hry, ale musíte se to naučit a naučit to i hráče. V závěru zápasu je plno hráčů mimo.
Teď to nemyslím špatně. Někteří jsou v transu, některým to po únavě moc nemyslí, nebo nejsou soustředěný. Během hry to musíte říct na lavičce hráčům a zdůraznit jim, kdo kde bude hrát a hlavně jim říct, koho budou střídat. Někdy je dobré to znovu radši zopakovat. Dát svěřenci ruku na rameno a říci,koho teď bude střídat. Když kreslíte taktickou věc, tak si sednout před ně a sledovat, jestli tovnímají. Vyplatilo se mi říci každému hráči, co po změně bude dělat. Máte na to cca minutu a to je dost času. Tím to ale nekončí. Po střídání se vrací na lavičku lajna, která zrovna hrála, a vy musíte udělat to samé !!! Připravte se, že to může být i nepříjemné. Někteří hráči velmi těžce nesou, že jsou posazení, ale někdy to je prostě nutnost. Teď jste ale lodivod vy, případné neshody se řeší na tréninku, nebo výjimečně po zápase.
Oddechový čas – TO -time out, kdy ho použít ? Kdykoliv, když je potřeba, ale uvědomte si, že je jen jeden. No, i když jak se to vezme. Máte možnost TO, když si ho dá soupeř. Máte čas při nějakém prodlení na hřišti – zranění, problém s herní plochou, časem. Tohle je v určitém momentě dar, který je nutné využít. Takovým jiným TO je i střídání brankáře. Máte určitý čas, než se brankaři vystřídají a toho lze využít jako bonusový TO. Zažil jsem v kariéře, že to některý tým udělal úmyslně. Brankař požádal o ošetření prstu, či plochy a vy najednou máte TO navíc. A to zranění nebylo třeba vůbec vážné. Kdy si vzít TO má ale i určitá pravidla. Nesmíte tím pomoc soupeři ! Když soupeř jde za vyrovnáním a je na naší polovině, tak ho třeba nedat vůbec. Když zahrává soupeř u naší branky standartku, tak také ne. Samozřejmě jsou výjimky, kdy to udělat lze. Znáte jejich styl rozehrání. Víte, jak to hrát asi budou, nebo máte úplně vyšťavenou lajnu.
TO se vyplatí, když jste u balónku a je pár vteřin do konce. Ideálně na půlce soupeře. Podržet nikam nespěchat. Mnohokrát nám to vyhrálo zápasy, ale párkrát se stal i kolaps. Bylo 3 vteřiny do konce a my rozehrávali z rohu u naší branky. Pokyn byl ťuknout si to ve dvojici a nedat to napadajícímu soupeři. Tři vteřiny !!! Víte , jak to dopadlo ? První hráčka to vzala a chtěla to odpálit lobem na půlku soupeře. Úplně se jí to nepovedlo a přihrála hned první soupeřce a my dostali gól. Šílené. Takže ponaučení. Dát tam hráče, který nezazmatkuje a ví, co má udělat a poslouchá, co při TO řeknete.
Příště bychom si dali power-play, konec zápasu a komentáře po utkání. Přeji všem krásné Velikonoce. Jdeme se synkem udělat první kraslice, tak snad nezaprasíme celou kuchyň :-)...a ještě uplést pomlázku.